Anasayfa » BİLEŞENLER

BİLEŞENLER

tarafından gtbdnova18

Biyoaktif Bir Bileşen: Resveratrol

Resveratrol (trans-3,4′,5-trihydroxystilbene), bitkilerin büyüme ve gelişme aşamalarının herhangi bir döneminde çevresel stres ve hastalıklara karşı, dayanıklılık mekanizmasının oluşturulması amacıyla üretilen ve genel olarak fitoaleksin olarak adlandırılan fenolik bir bileşiktir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


Kenevir & CBD Yağı

Kenevir veya kendir, Cannabaceae familyasına ait 50 cm’den 3 m’ye kadar büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Anavatanı Asya olan bu bitki, çeşitli yollar izleyerek tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde yaygın olan iki alt türü bulunmaktadır. Bunlar; Cannabis sativa ve Cannabis indica’dır. Lif üretimi için kullanılan ve endüstriyel öneme sahip olan Cannabis sativa en yaygın olarak bilinen türüdür. Tekstil endüstrisi dışında, yağ, gıda takviyesi, ilaç, hayvan yemi, kâğıt, kozmetik, inşaat, otomotiv, enerji gibi çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Diğer türün, Cannabis indica, narkotik özellikleri nedeniyle üretimi yetiştirilmesi Türkiye dahil pek çok ülkede özel izne ve denetime tabidir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


Brezilya Kakaosu (Guarana)

Yüzyıllardır Orta Amazon bölgesinde yaşayan kabileler tarafından yetiştirilmekte olan Brezilya kakaosu (Paullinia cupana) çekirdeği, günümüzde yiyecek-içecek endüstrisinde kullanılmak üzere ticari ölçekte yetiştirilmektedir. Brezilya kakaosu çekirdekleri kurutulup kavrulduktan sonra öğütülerek toz haline getirilir. Elde edilen bu toz, geleneksel çay veya macun hazırlamak, gıda takviyesi içeriği olarak veya yiyeceklere lezzet katmak için kullanılabilir (Barreto, 2005; Gruenwald, 2004). Brezilya kakaosunun 18. ve 19. yüzyıllarda ABD ve Avrupa’da tüketildiği bilinmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


L-Arjinin

L-Arjinin, doğal yolla oluşan bir amino asittir [Tong & Barbul, 2004]. İnsan vücudu bu amino asidi sentezleyebilse de sentezlenen miktar tek başına vücudun ihtiyacını karşılamayabilir. Bu nedenle besinlerle alınan oran, kandaki L-Arjinin düzeyinin temel belirleyicisidir [Appleton, 2002; Wu & Morris, 1998]. L-Arjinin içeren besinler arasında et, buğday, süt, pirinç, mısır, soya ve sert kabuklu yemişler bulunur [Tong & Barbul, 2004].

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


 

Related Articles