Ana Sayfa Faaliyetler Prof. Dr. Tarkan Karakan FHNTALK’ta…

Prof. Dr. Tarkan Karakan FHNTALK’ta…

tarafından gtbdnova18

Davetlisiniz

FHN Talk (Gıda, Sağlık ve Beslenme Söyleşileri) serimiz 3 Haziran Perşembe günü İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Karakan ile devam etti.

“COVID-19, Beslenme ve Probiyotikler” konulu canlı yayınımızda Prof . Dr. Tarkan Karakan ‘dan tavsiyeler almıştık.

İşte bu tavsiyelerden sizin için derlediklerimiz:

2021’de gelinen son noktada, beslenmenin genel bir tavsiyesinin olmadığını görüyoruz. Herkese uyan bir elbise yok; herkesin bir terzisi olmalı ve kendine uyan bir takım elbise diktirmeli. Tek bir çeşit elbise almamalıyız. Diyet kişiye özel olmalı.

🔹Gıda takviyelerini gerçekten ihtiyacınız varsa, kullandığınızda faydasını görüyorsunuz; ancak gerçekten ihtiyacınız olduğuna iyi karar verilmesi gerekiyor. Bu kararı kulaktan dolma bilgilere dayanarak değil sağlık çalışanlarının tavsiyelerini dikkate alarak vermek sizi daha doğru bir yola taşır.

🔹Genellikle sevdiğiniz ve canınızın istediği yiyeceklerden yemeye çalışın, vücudunuzun sesini dinleyin.

🔹Belli bir süre aç kalmanın faydası çok fazla. Asıl zararlı olan, diyeti belli günlerde bozmak değil tıka basa yemek.

🔹Beslenme geleneğimizin bir parçası olan fermente gıdalar mikrobiyatımız için çok faydalıdır. Geleneksel Türk beslenme modeliyle Akdeniz tipi beslenme modelini birleştirmek bize çok iyi gelecektir.

🔹Sebze ağırlıklı beslenmek her zaman uzun yaşamın sırrı; ancak vejeteryan ya da vegan olmaktansa semi-vejeteryan olmak daha sağlıklı, beyin fonksiyonları için bir miktar hayvansal protein tüketmek de gerekli.

🔹Mikrobiyatınızın sağlıklı olması için probiyotik içmekten çok beslenmeye, uykuya ve stresten uzak durmaya, ruhsal sağlığınıza dikkat edin.

🔹Düzenli egzersiz yapamasak da gün içinde hareketli olmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

🔹Gençlikte yapılan spor, kişiyi ileri yaşlarda rahat ettirir. İlerleyen yaşla birlikte eriyen kasların korunmasını destekler.

🔹Mutlaka aşı olalım. Aşının tutması, antikor cevabının iyi olması beslenmenize ve mikrobiyatınıza bağlıdır. Aşı yaptıracağınız zaman mümkünse antibiyotik kullanmayın, iyi beslenin, uykunuzu iyi alın.

📲Bu değerli bilgilerden çok daha fazlasını @prof.dr.tarkankarakan ile “COVID-19, Beslenme ve Probiyotikler” konulu canlı yayınımızda bulabilirsiniz🤗

📲Yayının tamamı Instagram profilimizin IGTV bölümünde

Related Articles