Anasayfa » Beynimizin Güçlenmesini Destekleyecek 5 yiyecek

Beynimizin Güçlenmesini Destekleyecek 5 yiyecek

tarafından gtbdnova18

Beynimizin güçlenmesini destekleyecek 5 yiyecek sayalım desek?

Hepimizin bildiği gibi, bilişsel zayıflamanın önüne geçen mucizevi bir ilaç yok. Aynı şekilde, hiçbir gıda da tek başına bize yaşlandıkça daha canlı bir beyin vaadinde bulunamıyor.
Beslenme uzmanları, bu noktada en önemli stratejinin meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllı gıdalar içeren, sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmek olduğunu vurguluyor.
Proteini bitkisel gıdalardan ve balıktan almaya dikkat etmekte ve doymuş yağlardansa zeytinyağı ya da kanola gibi sağlıklı yağları seçmeye özen göstermekte fayda var.
Bu beslenme planında yer alan gıdalardan bazıları, beyin sağlığını destekleyen Omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri ve antioksidanlar gibi sağlıklı bileşenler bakımından zengin. Bu gıdaları, sağlıklı bir beslenme planına, düzenli şekilde dâhil etmek, beyin sağlığımızı geliştirebilir. Bu da zihinsel işlevlerimizi daha iyi duruma getirebilir.

Araştırmalara göre, beyin dostu gıdalar aynı zamanda kalp ve damar sağlığımızı da koruyor.?
İşte beynimizin güçlenmesini destekleyecek 5 yiyecek:

Yeşil Sebzeler

Lahana, ıspanak, brokoli yeşil yapraklı sebzeler K vitamini, lütein, folik asit ve beta karoten gibi beyin dostu besin ögelerince zengin. Araştırmalara göre, bitki bazlı bu yiyecekler, bilişsel zayıflamanın yavaşlamasına yardımcı olabiliyor.

Yağlı Balıklar

Omega-3 yağ asitleri ve sağlıklı, doymamış yağlar bakımından zengin olan yağlı balıklar, kandaki amiloid öncülü protein seviyelerindeki düşüş ile ilişkilendiriliyor. (Amiloid öncülü protein, Alzheimer hastalarının beyinlerinde zararlı yığılmalar meydana getiriyor.)

Küçük taneli meyveler

Araştırmalara göre, küçük, taneli meyvelere o göz alıcı renklerini veren, flavanoid adlı doğal bitki pigmentleri, hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor.??

Çay ve kahve

Çay ve kahvenin tek faydası, konsantrasyonumuzu kısa süreliğine artırmak değil. Yapılan bir araştırma, daha fazla kafein tüketen katılımcıların, zihinsel işlev testlerinde daha yüksek puanlar aldığını gösteriyor.

Ceviz

Kuru yemişler, protein ve sağlıklı yağlar bakımından muhteşem bir kaynak. Araştırmalara göre, özellikle de ceviz hafızayı güçlendirmede etkili olabiliyor.

 

Kaynak: www.health.harvard.edu

Related Articles