Anasayfa » Ünlülerin bitkisel çayından kimyasal çıktı

Ünlülerin bitkisel çayından kimyasal çıktı

tarafından gtbdnova18

İstanbul merkezli 5 ilde, bitkisel ürün olarak satılan ancak içeriğinde çeşitli kimyasalların bulunduğu ürünlere yönelik operasyon düzenlendi. Gülben Ergen, Seda Sayan gibi ünlü isimlerin de reklamlarında rol aldığı ürünleri üreten firmanın da aralarında bulunduğu 20 adrese baskın düzenlendi. Baskıda 7 TIR dolusu milyonlarca paket ürüne el konuldu. İnsan sağlığıyla oynayan şüphelilere yönelik çalışmada 14 kişi gözaltına alındı.

Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Güvelik birimlerini harekete geçiren çalışma; bitkisel ürünler satan bir firmanın, farklı tarihlerde Çin’den yüklü miktarda kimyasal madde getirdiğinin belirlenmesiyle başlatıldı. Durumun şüpheli bulunması üzerine kaçakçılık polisi 6 ay önce araştırma başlattı.

BİTKİSEL ÜRÜNLERDE KİMYASAL

Raporlarda, “Bitkisel zayıflama ürünü” ibareli paketlerde, psikolojik tedavilerde ve zayıflama ilacı olarak hekim kontrolünde kullanılan ve yüksek doz alımında, kalp ve damar sistemini tahrip eden “Sibutramin” olduğu anlaşıldı. Cinsel performans adıyla satılan ürünlerde ise; bazı cinsel hastalıklarda kullanılan, doz aşımında ölüme sebep olabilen “Sildenafil” olduğu belirlendi. İnsan sağlığını hiçe sayan şüphelilerin diğer bazı ürünlerde de diyabet hastalarının kullandığı ve bilinçsiz kullanımda ölüme sebep olabilen “Metformin”; ağrı kesici olan ancak fazla kullanılırsa narkotik etki yapabilen “Parasetamol”; antideprasan ilaçlarında kullanılan ve farklı ilaçlarla etkileşmesi halinde ruhsal sorunlara sebep olabilen “Fuluoksetin” gibi ilaç kimyasalları kullandığı anlaşıldı.

Haberin devamı için…

GıdaTakviyesi ve Beslenme Derneği olarak, kamu otoritelerinin halk sağlığını tehlikeye atan onaysız ürünlerle mücadelesini destekliyoruz. Siz de sağlığınızı tehlikeye atmayın, ulusal ve uluslararası standartlara uygun üretim yapan güvenilir markaları tercih edin.

Related Articles