Anasayfa » SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BAKANLIK YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BAKANLIK YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

tarafından gtbdnova18

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği (GTBD), Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla derneğe üye şirket ve gıda takviyesi sektöründe faaliyet gösteren firma yetkililerinin bir araya geldikleri bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, takviye edici gıdaların izin ve onay süreçleri, fiili ithalatta karşılaşılan problemler, yeni takviye edici gıdalar talimatı; Ticaret Bakanlığı temsilcileri de reklamlarda dikkat edilmesi gereken dil ve üslup ile zorunlu ifadeler konusunda bilgiler verdiler.

İstanbul’da Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel’de Gıda Takviyesi Sektör Buluşmaları Dönem Toplantısı’na, Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin ile Reklam Dairesi Başkanı Erdem Biçer; Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ise Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Çalışma Grup Sorumlusu Fatih Kaya, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı Kimyager Dr. İnci Söğütlü, İstanbul İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca ile Avukat Kadir Yılmaz katıldı.

İlk sunumu Avukat Kadir Yılmaz yaptı. Yasal mevzuat konusunda yaptığı sunum yapan Yılmaz, tüketicinin korunması ile ilgili yasal mevzuat konusunda sektör temsilcilerine bilgi verdi.

Daha sonra söz alan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin, denetim süreçleri, idari para cezaları ve yasal mevzuat konusunda bilgi verdi. Sektörün idari para cezalarıyla karşılaşmalarını istemediklerini vurgulayan Şahin, reklamlarda kullanılması gereken dil ve üslup üzerinde durdu.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Reklam Dairesi Başkanı Erdem Biçer ise reklam kurulunun faaliyetleri konusunda sunum yaptı. Reklamlarla ilgili kurula yıllar itibariyle yapılan başvurular konusunda istatistiki bilgiler paylaşan Biçer, Reklam Kurulu’nun takviye edici gıda reklamlarında yaşanan sorunlar söz konusu olduğunda ilgili diğer kurumlarla birlikte çalıştığı bilgisini paylaştı. Biçer, reklamlarda aykırılığın niteliklerini ürünlerin ilaç gibi tanıtılması, sağlık beyanı kullanılması, tanıklık beyanı, ‘Sadece eczanelerde’ ifadesi kullanılması, karşılaştırma yapılması ve örtülü reklam olarak sıraladı.

Toplantıya katılan İstanbul İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, yaptığı selamlama konuşmasında sektörün itibarı için herkesin üzerine görevler düştüğünü anlattı. Yaptıkları denetim çalışmaları da anlatan Karaca, sektör temsilcileri ile her zaman iletişim halinde olmak istediğini vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı’ndan Kimyager Dr. İnci Söğütlü de yaptığı sunumda, TGK Takviye Edici Gıdalar Tebliğini anlattı. Tebliğdeki tanım ve ifadeler konusunda katılımcılara bilgi sunan Söğütlü, ilgili yönetmelikler konusunda da bilgi verdi. İnci Söğütlü, takviye edici gıdaların onay işlemlerinde istenilen bilgi ve belgeler konusunda da ayrıntılı bir sunum yaptı.

Sunumlardan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Çalışma Grup Sorumlusu Fatih Kaya Fatih Koca ile İstanbul İl Tarım Müdürlüğünde görevli alan uzmanları, sektör temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Toplantı sonrasında aile fotoğrafı çekildi.

Related Articles