Anasayfa » FHNTALK Söyleşileri 12 Mayıs’ta gerçekleşti

FHNTALK Söyleşileri 12 Mayıs’ta gerçekleşti

tarafından gtbdnova18
Pandemi şartları nedeniyle canlı yayınlarla devam ettiğimiz FHN Talk (Gıda, Sağlık ve Beslenme Söyleşileri) serimize kaldığımız yerden yüzyüze devam etmenin mutluluğunu duyuyoruz.
12 Mayıs 2022 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirdiğimiz “Sağlık profesyonellerinin, takviye edici gıdaların AR&GE süreçleri ve tüketicilere ulaştırılmasındaki rolü ne olmalıdır?” konulu etkinliğimize diyetisyen ve eczacılar yoğun ilgi gösterdi.
Söyleşide, diyetisyen ve eczacıların gözünden takviye edici gıdaların AR&GE’den tüketime tüm süreçlerinde sağlık profesyonellerinin rolleri üzerine konuşuldu.
İlk oturumda diyetisyen İrem Yakışıklı moderatörlüğünde, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Akyol Mutlu ile İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Tuba Günebak ile eksikliği görülen vitamin ve minerallerin halk sağlığını tehdidi konusu ile Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin son dönemde çıkardığı -özellikle mikrobesin ögesi eksikliği konusunda- görüş makalelerinin takip edilmesinin önemi vurgulandı.
Takviye edici gıda üreten veya geliştiren firmalar ile diyetisyenlerin birlikte çalışmasının önemine dikkat çekildi. Bu sayede toplumun beslenme analizine ve ihtiyaçlarına göre takviyeler geliştirilebileceği ve çalışmalar yapılabileceği; diyetisyenlerin bilgi sahibi olduğu alanlarda doğru ve etkili pazarlama teknikleri kullanılabileceği ve tüketici gruba hızlı ulaşabilen diyetisyenler ile halkın yönelimleri ve bilgisi daha doğru saptanıp, değişebileceği vurgulandı.
Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Samet Serttaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturumda ise Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi bölümünden Prof. Dr. Mustafa Aslan ile eczacıların halihazırda karşılaştığı problemler ve olası iyileştirme çözümleri konuşuldu. Sağlık ve gıda okur yazarlığı konusunda tüm disiplinlerin hızlı bir şekilde harekete geçirilmesi ve bilinçli tüketicilerin oluşması adına çalışmalara başlanması gerektiğinin altı çizildi.

Related Articles